| Common Name | Tulip Bulbs |
|---|---|
| Family | Liliaceae |
| Bloom Season | Early Spring |
| Color | Orange, Yellow |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Perennial |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 14" - 16" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Cut Flower |
| Bulb Size | 12 cm Circumference |
Sunrise Prince
Tulip Bulbs
Early Spring . Ht. 14-18″ Warm golden-yellow blooms brushed with soft orange tones give a glowing, sunrise-like effect in the spring garden.
$6.90
| Hardiness Zones | 3, 4, 5, 6, 7, 8 |
|---|---|
| Plant Spacing | 3" |
| Planting Depth | 5” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet