| Common Name | Amaryllis Bulbs |
|---|---|
| Family | Amaryllidaceae |
| Bloom Season | Winter |
| Color | Red |
| Growing Conditions | Indoor, Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Annual, Perennial |
| Plant Height | 20" - 24" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Decorative |
| Bulb Size | 25 cm Circumference |
Red Lion
Amaryllis Bulbs
Ht. 20-24″ Large, velvety red blooms with a smooth, classic shape make a bold statement indoors. Easy to grow and long-lasting.
$15.50
| Hardiness Zones | 9, 10, 11 |
|---|---|
| Plant Spacing | 12" |
| Planting Depth | 1” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet