| Common Name | Allium Bulbs |
|---|---|
| Family | Amaryllidaceae |
| Bloom Season | Late Spring |
| Bloom Size | 1” - 2” |
| Color | Purple, White, Yellow |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Perennial |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 8" - 12" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Decorative |
| Bulb Size | 5 cm - 6 cm Circumference |
Small Flowering Mix
Allium Bulbs
Delicate, starry flowers appear in a mix of shades, creating an easy, natural look that fits anywhere. Easy to grow and quick to spread, it returns each year with cheerful color and draws in plenty of pollinators and is rarely bothered by deer.
$7.00
| Hardiness Zones | 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 |
|---|---|
| Plant Spacing | 6" |
| Planting Depth | 8” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet