| Common Name | Hyacinth Bulbs |
|---|---|
| Family | Asparagaceae |
| Bloom Season | Mid Spring |
| Color | Pink |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Perennial |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 8" - 10" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Decorative |
| Bulb Size | 15 cm - 16 cm Circumference |
Pink Frosting
Hyacinth Bulbs
Mid Spring . Ht. 8-10” Soft pink flower spikes packed with layers of tiny blooms create a sweet, frosted look and a rich, classic fragrance.
$7.80
| Hardiness Zones | 4, 5, 6, 7, 8, 9 |
|---|---|
| Plant Spacing | 2" |
| Planting Depth | 6” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet