| Common Name | Amaryllis Bulbs |
|---|---|
| Family | Amaryllidaceae |
| Bloom Season | Winter |
| Color | Vanilla, Green |
| Growing Conditions | Indoor, Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 16" - 20" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Decorative |
| Bulb Size | 29 cm Circumference |
Papilio
Amaryllis Bulbs
Ht. 16-20” Exotic, orchid-like blooms with creamy green petals marked by deep burgundy stripes create a truly striking and unusual look.
$25.00
| Hardiness Zones | 9, 10, 11 |
|---|---|
| Plant Spacing | 12" |
| Planting Depth | 1” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet