| Common Name | Tulip Bulbs |
|---|---|
| Family | Liliaceae |
| Bloom Season | Mid Spring |
| Color | Pink |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Perennial |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 12" - 16" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Cut Flower |
| Bulb Size | 12 cm Circumference |
La Belle Epoque
Tulip Bulbs
Early Spring . Ht. 12-16″ Smoky tones of rose, apricot, and dusty mauve blend together in soft, antique-style blooms that shift color as they open. A truly unique tulip.
$16.00
| Hardiness Zones | 3, 4, 5, 6, 7 |
|---|---|
| Plant Spacing | 3" |
| Planting Depth | 5” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet