| Common Name | Paperwhite Bulbs |
|---|---|
| Family | Amaryllidaceae |
| Bloom Season | Winter |
| Color | White |
| Growing Conditions | Indoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Perennial |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 14" - 18" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Decorative |
| Bulb Size | 15 cm - 16 cm Circumference |
Inbal
Paperwhite Bulbs
Ht. 14-18” Clusters of pure white blooms with a strong, sweet fragrance fill the room with classic holiday scent. Early and easy to force, they bring a clean, elegant look to indoor winter displays.
$6.20
| Plant Spacing | 12" |
|---|---|
| Planting Depth | 1” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet