| Common Name | Seed Potatoes |
|---|---|
| Family | Solanaceae |
| Bloom Season | Summer |
| Color | Purple |
| Harvest Advantages | Storage |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Annual |
| Plant Attributes | Root Vegetable |
| Plant Height | 20" |
| Planting Season | Spring |
| Seed Type | Tuber |
| Use | Home Garden |
Huckleberry Gold
Seed Potatoes
A naturally low-glycemic index makes this potato a great option for diabetics and keto friendly diets. The tubers are exceptionally uniform in size, with plants typically setting 5 to 7 potatoes per hill. They have been highly favored by chefs in trials, often preferred over other varieties for their creamy, buttery texture, making them ideal for mashed potatoes or serving as baby potatoes.
| Light Requirement | Full Sun |
|---|---|
| Plant Spacing | 14" |
| Planting Depth | 4” - 6” |
| Row Spacing | 28" |
| Water Needs | Average |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet