| Common Name | Daffodil Bulbs |
|---|---|
| Family | Narcissus |
| Bloom Season | Mid Spring |
| Color | White, Yellow |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Perennial |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 12" - 16" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Cut Flower |
| Bulb Size | 14 cm - 16 cm Circumference |
Frosty Snow
Daffodil Bulbs
Mid Spring . Ht. 12-16″ Pure white petals with a lightly frilled center washed in soft yellow give this bloom a cool, frosted look.
$8.50
| Hardiness Zones | 3, 4, 5, 6, 7, 8 |
|---|---|
| Plant Spacing | 2" |
| Planting Depth | 6” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet