| Common Name | Tulip Bulbs |
|---|---|
| Family | Liliaceae |
| Bloom Season | Mid Spring |
| Color | Orange |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Perennial |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 16" - 18" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Cut Flower |
| Bulb Size | 12 cm Circumference |
Amber Glow
Tulip Bulbs
Mid Spring . Ht. 16-18″ Rich amber-orange blooms with warm golden tones create a glowing, sunset-like color in the spring garden. Strong and long-lasting, they bring bold warmth to beds and make striking cut flowers.
$8.60
| Hardiness Zones | 3, 4, 5, 6, 7, 8 |
|---|---|
| Plant Spacing | 3" |
| Planting Depth | 5” |
| Ships As | Bulbs |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet