| Common Name | Basil Seed |
|---|---|
| Family | Lamiaceae |
| Latin Name | Ocimum basilicum |
| Top Category | Annual |
| Color | Purple |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Life Cycle | Annual |
| Plant Attributes | Leafy Vegetable |
| Plant Height | 18" - 24" |
| Planting Season | Spring |
| Seed Type | Hybrid |
| Use | Culinary |
| Germination Days | 5-10 days |
Purple Ruffles
Basil Seed
Fragrant, ruffled deep purple leaves. For culinary or ornamental use.
$2.40
| Days to Maturity | 35 days |
|---|---|
| Light Requirement | Full Sun |
| Plant Spacing | 4" - 8" |
| Planting Depth | 1/4” |
| Row Spacing | 18" |
| Sowing Method | Start Indoors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet