| Common Name | Calendula Seed |
|---|---|
| Family | Asteraceae |
| Latin Name | Calendula officinalis |
| Also Known As | Pot Marigold |
| Bloom Season | Summer, Autumn |
| Color | Orange, Yellow |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Life Cycle | Annual |
| Plant Attributes | Attracts Pollinators |
| Plant Height | 10" - 12" |
| Plant Spread | 10" - 8" |
| Planting Season | Spring |
| Seed Type | Open-Pollinated |
| Use | Container Garden, Medicinal |
| Germination Days | 10-15 days |
| Germination Lighting | No |
| Germination Info | Lightly Cover Seed |
| Soil Temperature | 70° |
Lemonade
Calendula Seed
Cheery double 3″ flowers on sturdy plants. Blooms early, can be used as an edible garnish. Mix of soft and bright yellow, orange and apricot.
$3.40
| Days to Maturity | 55 - 60 days |
|---|---|
| Light Requirement | Full Sun |
| Plant Spacing | 8" - 10" |
| Planting Depth | 1/4” |
| Row Spacing | 18" - 20" |
| Sowing Method | Direct Sow, Start Indoors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Anna (verified owner) –