| Common Name | Celosia Seed |
|---|---|
| Family | Amaranthaceae |
| Latin Name | Celosia argentea |
| Bloom Season | Spring, Summer |
| Color | Purple |
| Growing Conditions | Drought Tolerant, Heat Tolerant |
| Life Cycle | Annual |
| Plant Attributes | Attracts Pollinators |
| Plant Height | 16" - 24" |
| Plant Spread | 10" - 14" |
| Planting Season | Spring |
| Seed Type | Hybrid |
| Use | Cut Flower, Dried Flowers |
| Germination Days | 10-15 days |
| Germination Lighting | Yes |
| Germination Info | Lightly Cover Seed |
First Flame Purple
Celosia Seed
Very showy, taller than average, likes heat. Will not perform well in cool conditions.
$2.70
| Days to Maturity | 100 - 90 days |
|---|---|
| Light Requirement | Full Sun |
| Plant Spacing | 10" - 12" |
| Planting Depth | 1/8” |
| Row Spacing | 18" - 24" |
| Sowing Method | Start Indoors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet