| Common Name | Crocus Corms |
|---|---|
| Family | Iridaceae |
| Bloom Season | Early Spring |
| Color | Purple, Blue |
| Growing Conditions | Outdoor |
| Growth Habit | Upright |
| Life Cycle | Perennial |
| Plant Attributes | Easy to Grow and Maintain |
| Plant Height | 4" - 6" |
| Planting Season | Autumn |
| Use | Decorative |
| Bulb Size | 8 cm - 9 cm Circumference |
Blue Moon Mix
Crocus Corms
Early Spring . Ht. 4-6” A pretty mix of soft blue and light purple blooms that brighten up the garden early in the season. They come back each year and slowly spread, making a cheerful patch that bees love.
| Hardiness Zones | 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 |
|---|---|
| Plant Spacing | 2" |
| Planting Depth | 3” |
| Ships As | Corms |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet