| Common Name | Calendula Seed |
|---|---|
| Family | Asteraceae |
| Latin Name | Calendula officinalis |
| Also Known As | Pot Marigold |
| Bloom Season | Summer, Autumn |
| Color | Orange, Yellow |
| Growing Conditions | Drought Tolerant |
| Life Cycle | Annual |
| Plant Attributes | Attracts Pollinators, Extended Bloom Time |
| Plant Height | 24" - 30" |
| Plant Spread | 10" - 12" |
| Planting Season | Spring |
| Seed Type | Hybrid |
| Use | Border, Cut Flower, Medicinal |
| Germination Days | 10-15 days |
| Germination Lighting | No |
| Germination Info | Lightly Cover Seed |
| Soil Temperature | 70° |
Kinglet Formula Mix
Calendula Seed
Easy to grow and rewarding; every flower bed should have calendula! A wonderful variety that produces double crested flowers in shades of orange apricot, golden yellow, and cream. Plant in flower beds and along fence rows for a splash of color.
$3.40
| Days to Maturity | 55 - 60 days |
|---|---|
| Light Requirement | Full Sun |
| Plant Spacing | 10" - 12" |
| Planting Depth | 1/4” |
| Row Spacing | 18" - 20" |
| Sowing Method | Direct Sow, Start Indoors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet